My Store
Madison, TN
Add ZIP Code
Add ZIP Code
Product Dimensions 42"h x 46"w x 42"d
The Catnapper® Hollins Coffee Power Wall Hugger Recliner combines comfort and functionality with its plush cushioning, sleek design, and space-saving wall-hugger feature. Ideal for any living space, it offers the ultimate relaxation experience, enhancing your home’s cozy atmosphere.Read More
Upholstered seat
Power recliner mechanism
Color: Coffee
*Recliner only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Brown |
| Color/Finish Name | Coffee |
| Recliner Mechanism | Power |
| Recliner Release | Power Buttons |
| Upholstery Material | Leather Alternatives |
| Chair Features | Upholstered, USB Ports |
| Wall Hugger | Yes |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Material | Faux Leather |
| Seat Depth (in.) | 22 |
| Width (in.) | 46 |
| Depth (in.) | 42 |
| Height (in.) | 42 |
| Product Weight (lbs.) | 123 |
| Collection | Hollins |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
Other Dimensions | |
| Required Distance from Wall | 8" |
| Fully Reclined Legth | 69" |
| Height of Back Cushion | 23" |