My Store
Madison, TN
Add ZIP Code
Add ZIP Code
Product Dimensions 41"h x 68"w x 45"d
Modern comfort meets classic staying power in this loveseat. With its deep seats and luxuriously soft fabric, you'll stay cozy during morning lounging and movie nights. And refreshing the reversible cushions is as simple as flipping them over.Read More
Corner-blocked frame
Reversible back and seat cushions
High-resiliency foam cushions wrapped in poly fiber
Pillows with soft polyfill
Low-profile accent legs with faux wood finish
Smooth platform foundation maintains tight, wrinkle-free look without dips or sags that can occur over time with sinuous spring foundations
*Loveseat only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See the store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Taupe |
| Color/Finish Name | Taupe |
| Seating Capacity | 2 |
| Back Style | Cushion |
| Upholstery Material | Polyester-Synthetic |
| Upholstery Pattern | Textured Solid |
| Pillow Back Type | Loose |
| Material | Synthetic Materials |
| Design Style | Contemporary |
| Additional Seating Features | Welting, Throw Pillows Included |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Overall Sofa Width In | 68 |
| Arm Height (in.) | 25 |
| Arm Height (cm.) | 63.5 |
| Seat Depth (in.) | 27 |
| Seat Depth (m) | 68.58 |
| Seat Height (in.) | 21 |
| Seat Height (cm.) | 53.34 |
| Width (in.) | 68 |
| Width (cm) | 172.72 |
| Depth (in.) | 45 |
| Depth (cm.) | 114.3 |
| Height (in.) | 41 |
| Height (cm.) | 104.14 |
| Shipping Width (in.) | 69 |
| Shipping Width (cm) | 175.26 |
| Shipping Depth (in.) | 44 |
| Shipping Depth (cm) | 111.76 |
| Shipping Height (in.) | 39 |
| Shipping Height (cm) | 99.06 |
| Product Weight (lbs.) | 139 |
| Product Weight (kg) | 63.05 |
| Collection | High Profile |
| Collection Code | 59902 |
Additional Dimensions | |
| Distance Between Arms | 51" / 129.54 cm |
| Top of Cushion to Top of Back | 19" / 48.26 cm |
| Leg Height | 3" / 7.62 cm |
| Minimum Width of Doorway for Delivery | 32" / 81.28 cm |