My Store
Madison, TN
Add ZIP Code
Add ZIP Code
Product Dimensions 35"h x 94"w x 42"d
Bassett’s Southpark sofa is so secure in its identity that it still gives you every custom choice you could ever desire while staying true to its style spirit. Choose from 2 sizes. Opt for 2/2 or 3/3 seat and back cushion configurations.Read More
$4,109.99
Save $1,579.99
or
NO CODE NEEDEDLIMITED TIME ONLY
Even choose the level of comfort for your seat cushions. Then select the ideal fabric to anchor your design plan with this statement sofa, itself anchored on 2” tall block legs in a brindle finish. The Southpark’s thick seat and back cushions are loose, allowing for rotation and even wear on a sofa that beckons everyone, every day, to its comfort zone. The wide, track-armed Southpark Sofa is also available in leather (Southpark Leather Sofa)
Low, deep seating
Loose seat and back cushions
Multiple ottoman options, including storage
2 and 3 cushion sofas available
Fabric : 6443-2
Fabric
Vacuum this piece regularly with an upholstery attachment (not a brush), this reduces abrasion and wear. For spills, always keep the cushion cover on to clean – then blot, don’t rub, with a dry absorbent white cloth. The fabric you choose has a specific cleaning code for spill treatment. For dirt and dry spills, brush off and vacuum before particulates become embedded in fabric fibers. Limit fading with window treatments if this is going to be near a window. Heating and air outlets can also fade fabrics, as well as damage the fibers over an extended time. Some fabrics may occasionally show signs of pilling with heavy traffic. This does not affect the integrity of the fabric and can be limited with frequent removal of dust and lint, which can come from clothing and throws. To remove any pills, we recommend using a fabric shaving / lint removing tool.
Cushion Care
Flip and fluff seat cushions and back cushions every 3 months ensuring even wear and extending the life of the piece. Read more here. If you have kids or pets who love this piece too – flip and fluff more frequently for longest cushion life. Back cushion inserts are stitched horizontally into separate sections to minimize sagging, making it easier to maintain the look with regular fluffing. Cushions and pillows have an expected “break-in” period, like shoes, and it usually takes 30 - 60 days (depending on use) for your cushions to reach their final firmness.
Bassett’s blend of style, comfort and value has been trusted for more than a century and made it one of the most recognizable brands in America. With Bassett, you get custom furniture without the customary wait. We are passionate about developing fashionable and innovative home furnishings at a great value, as well as offering a number of exceptional services to meet your needs. Our custom solutions make it easy to express your unique sense of style with a variety of options, including upholstery, beds, dining, home storage and home entertainment.
*Price may vary according to customized selections. Sofa only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not reflect the actual size and color in images may differ in person. Contact store for customization options and fabric or finish availability.
General Specs | |
| Color | Available in a Variety of Colors |
| Depth (in.) | 42 |
| Width (in.) | 94 |
| Height (in.) | 35 |
| Material | Fabric |
| Collection Code | 2615 |
| Color/Finish Name | Available in a Variety of Colors |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Performance Fabric | Yes |
| Customizable | Yes |
| Customizable Features Upholstered Seating | Upholstery |
| Seat Depth (in.) | 26 |
| Seat Height (in.) | 19 |
| Arm Height (in.) | 23 |
| Product Weight (lbs.) | 206 |
| Seat Width ( in.) | 72 |
| Collection | Southpark |
| Manufacturer Warranty | Contact Store For Details |
| Back Style | Cushion |
| Seating Capacity | 3 |
| Overall Sofa Width In | 94 |
Additional Dimensions | |
| Leg Height | 2" |
| Height With Legs Removed | 33" |
| Height With Back Cushions Removed | 28" |