My Store
Madison, TN
Add ZIP Code
Add ZIP Code
Product Dimensions 42"h x 62"w x 39"d
Spoil yourself with elegant design as the magnificent motion reclining leather roll arm sofa spoils you with laid-back coziness. Its ingenious design has created this roll arm sofa with the look and feel of a stationary piece as it also provides the utmost in reclining comfort.Read More
Only the cushions move when reclining
Seat back height options
Strain-free articulating head rest
Bluetooth-enabled power option
Leather
Dust frequently with a soft, dry white cotton cloth; this cuts down on wear and abrasion. Wipe leather with a soft, white cloth slightly dampened with water (distilled if you have hard water) to clean. Avoid polishes, oils, ammonia, cleaning fluids, solvents or detergents as these can damage your leather. Minimize fading: use window treatments to minimize the effects of sunlight that can lead to your leather discoloring. Heating and air outlets can also fade leathers.
Cushion Care
Rotate and fluff cushions and pillows on this piece every 3 months - this ensures cushions wear evenly and last as long as possible. Read more here. If you have kids or pets who love this piece too – rotate and fluff more frequently for longest cushion life. Back pillow inserts are stitched horizontally into separate sections to minimize sagging, making it easier to maintain the look with regular fluffing. Cushions have an expected “break-in” period, like shoes, and it usually takes 30 - 60 days (depending on use) for your cushions to reach their final firmness.
Bassett’s blend of style, comfort and value has been trusted for more than a century and made it one of the most recognizable brands in America. With Bassett, you get custom furniture without the customary wait. We are passionate about developing fashionable and innovative home furnishings at a great value, as well as offering a number of exceptional services to meet your needs. Our custom solutions make it easy to express your unique sense of style with a variety of options, including upholstery, beds, dining, home storage and home entertainment.
*Price may vary according to customized selections. Loveseat only, any other products that may be pictured are sold separately. Images may not reflect the actual size and color in images may differ in person. Contact store for customization options and fabric or finish availability.
General Specs | |
| Color | Available in a Variety of Colors |
| Color-Finish Name | Available in a Variety of Colors |
| Seating Capacity | 2 |
| Recliner Release | Power Buttons |
| Power Reclining Option | Headrest |
| Recliner Mechanism | Power |
| Back Style | Cushion |
| Upholstery Material | Leather |
| Performance Fabric | No |
| Pillow Back Type | Loose |
| Material | Leather |
| Additional Seating Features | USB Ports |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Overall Sofa Width In | 62 |
| Arm Height (in.) | 25 |
| Seat Width ( in.) | 48 |
| Seat Depth (in.) | 22 |
| Seat Height (in.) | 22 |
| Width (in.) | 62 |
| Depth (in.) | 39 |
| Height (in.) | 42 |
| Product Weight (lbs.) | 237 |
| Made In The USA | Yes |
| Made In | USA |
| Collection | Magnificent Motion |
| Collection Code | M000 |
| Manufacturer Warranty | Contact Store For Details |
| Customizable | Yes |
| Customizable Features Upholstered Seating | Upholstery, Reclining Features |
Additional Dimensions | |
| Depth When Fully Reclined | 64" |
| Minimum Clearance to Recline | 1" |
| Leg Height | 5" |
| Height With Legs Removed | 38" |