My Store
Madison, TN
Add ZIP Code
Add ZIP Code
Product Dimensions 37"h x 72"w x 37"d
For the chair that belongs anywhere in your modern casual home, look no further than the bassett carolina leather panel arm chair. Indulge yourself in comfort and style, claiming the best seat in the house for yourself or grouping this moderately scaled chair in pairs or clusters for convivial gathering.Read More
OVERSTOCK LIQUIDATION SALE10 DAYS ONLY TO SAVE!
Custom cover the loose box back and top-stitched seat cushion
Luxe leather in many colors and finishes
Preferred cushion quality optional nailhead trim and finish choices for the tapered legs
Consider adding matching carolina leather ottomans for expanded relaxation and seating.
Bassett’s blend of style, comfort and value has been trusted for more than a century and made it one of the most recognizable brands in America. With Bassett, you get custom furniture without the customary wait. We are passionate about developing fashionable and innovative home furnishings at a great value, as well as offering a number of exceptional services to meet your needs. Our custom solutions make it easy to express your unique sense of style with a variety of options, including upholstery, beds, dining, home storage and home entertainment.
*Chair only only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for the actual color or finish
General Specs | |
| Color | Chrome, Available in a Variety of Colors |
| Width (in.) | 72 |
| Depth (in.) | 37 |
| Height (in.) | 37 |
| Collection | Carolina |
| Material | Leather |
| Seat Depth (in.) | 22 |
| Seat Height (in.) | 21 |
| Arm Height (in.) | 25 |
| Made In | USA |
| Made In The USA | Yes |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Customizable | Yes |
| Seat Width ( in.) | 24 |
| Manufacturer Warranty | Contact Store for Details |
| Product Weight (lbs.) | 72 |
| Collection Code | 3885 |
Additional Dimensions | |
| Leg Height | 4" |
| Arm Width | 7" |
| Height With Legs Removed | 34" |